Március első hétvégéje igazán jól alakult. Összekötöttem a kellemeset a hasznossal, már hogy mennünk kellett Budapestre és akkor ha már arra jártunk útba ejtettünk egyet s mást. mint például a szedres melletti tarkasáfrányost. Fél hét felé indultunk Pécsről ragyogó napsütésben az M6/60-as autópályán, majd mikor áthaladtunk a Bátaszék körüli alagutakon hirtelen hatalmas köd lepte el a tájat. Kijöttünk az utolsó, negyedik alagútból és pár méterre szűkült a látó távolság. Ekkor kicsit megijedtem, hogy most akkor, hogyan fogom megtalálni az oly régóta várt sáfrányaimat. De aztán mikor letértem Szekszárd után a sztrádáról már javultak a körülmények és mikor megérkeztünk a védett terület határát jelző táblához már újból sütött a nap.
A szedresi tarkasáfrányos táblája |
Az 1987 óta védett több mint 100 hektáros területen 100 000-es példányszámban található meg ez az igen ritka Tarka sáfrány. Esőben gazdag tavasszal akár 30 tő is kibújhat négyzetméterenként, szárazabb időben csak 4-5. Most valahol félúton lehet az egyedszám. A főút melletti táblától pár száz métert kell sétálni az ős-Sárviz medréhez, ahol könnyen megtalálhatóak a virágok.
Tarka sáfrány (Crocus reticulatus) |
A korai időben még a virágok nagy része össze zárta szírmait, csak egy két sáfrány sárga bibéi bújtak elő. Viszont a harmatcseppek jól mutattak a virágon. A tarka sáfrány (Crocus reticulatus) hazánkban a Mezőföldön és a Duna-Tisza közének löszös, homokos talajait kedveli. De előfordul ettől nyugatabbra is, például Vönöck és Kocs települések közelében.
Tarka sáfrány |
Különös ismertető jele a szirmokon hosszanti irányban végigfutó három lilás színű csík. A kora tavasszal, sokszor még a hó alól kibújó virág hazánkban védett, eszmei értéke 10 000 Forint.
Hajnali Tarka sáfrány |
Nagy élmény volt, talán két hét múlva mikor újra erre járok újra meg tudom nézni őket, az is lehet, hogy akkor már Tavaszi hérics is beindul.
Szedres a sáfrányoktól |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése