Következő túránk az Égervölgyből indul a Jakab-hegyre. A
Teca mama vendéglőjénél tudjuk lerakni az autónkat vagy nem messze van innen a 22-es, a 23-as és a 24-es buszmegállója a tömegközlekedéssel érkezőknek. A zöld és a kék kereszt jelzésen indulunk útra, az Égervölgyi tavat megkerülve egy kis erdei pihenőhöz érünk, ahol kettéválnak a jelzéseink. Mi a zöld jelzést követve kapaszkodunk fel az Égertetőre, egy tisztásra érve játszótér és kilátó fogad. A családos vagy rövidebb túrára indulok itt remekül elüthetik az időt. Tovább haladva egy kilométer után áttérünk a piros háromszögre és nemsokára a Jakab-hegy déli oldalában találjuk magunkat a Babás-szerköveknél.
|
Babás-szerkövek a Jakab-hegy déli oldalában |
A látványos homokkő tornyok-palacsinták elő-elő bújnak a fák közül, érdemes egészen a Jubileumi-keresztig elsétálni. Cserkút és Kővágószőlős a lábunk alatt hever, de tiszta időben messzire délre Horvátországba is átlátni. Kicsit visszasétálunk, majd északra fordulva a Sasfészek érintésével a Dél-Dunántúli Kéktúra útvonalán találjuk magunkat. Rövidesen a Zsongor-kőhöz érünk, egy kicsit le kell térnünk a kék jelzésről, de megéri, mert a Mecsek legszebb kilátóját nem hagyhatjuk ki.
|
Zsongor-kő kilátó |
A Pálos kolostor romjait érintjük, majd Rockenbauer Pál nyomán megyünk a Patacsi-mezőig, itt a bélyegzőhelynél délkeletre fordulunk a kék kereszten ereszkedünk le az Égervölgyi kiindulóhelyünkre. Kb 12 kilométeres távra 600 körüli színt jut, átlagos menetidő négy és fél-öt óra.
Kedvelt kiránduló és pihenőhely a pécsiek körében a Remete-rét, innen akár a Jakab-hegyre is mehetünk a kék jelzésen, a másik irányba a kéken a Büdös-kúti kulcsosházhoz juthatunk el. Orfűre is könnyen elsétálhatunk, akár a nemrégiben átadott kerékpárúton, akár turistautakon. De most inkább a zöld háromszög jelzésen haladva a Sós-hegyi kilátóhoz vezet az utunk. Majd tovább a Lapisra, ahol hét ösvény fut össze. Az egykori erdészház helyén most Erdész-emlékmű áll, a Mecsek hét kőzete építi fel 1996-ban a Honfoglalás 1100-ik évfordulójára adták át. Egy rövid de kaptatós sétával érünk fel a tubesi János-kilátóhoz
(korábbi cikk). Útközben átvágunk a Rotary körsétányon, de akár egy három és fél kilométeres kitérővel meg is kerülhetjük a Tubeseket. A már ismert útvonalon tudunk visszatérni a Remete-rétre. Szintkülönbség 200 méter, a táv 4 kilométer, a menetidő kb másfél óra.
|
Tubesi János-kilátó |
Az Árpádtető és Lapis közötti műúton, körülbelül félútnál van egy pihenőhely, az utolsó túraajánlónk innen indul. Északra a Rábay-fa érintésével a Kantavár felé tehetünk egy rövid sétát. Forrás, bánya és várrom, ami miatt érdemes erre járnunk. De most inkább délre a Melegmányi-völgybe indulunk útnak. Egy tavalyi
írásban már jártunk ebben a gyönyörű völgyben. A piros kereszt jelzést követjük, folyamatosan veszítjük a szinteket, az Anyák-kútja és a Melegmányi barlang előtt egy meredek szűk részt is érintünk, esős időben nagyon saras, csúszós szakasz. Innen már a patak mellett visz az utunk, ha nem térünk le a Tripammer-fa esetleg a Nagy-mély-völgy felé vezető kék kör jelzésre. Nemsokára meg is érkezünk túránk legszebb részéhez, a Mésztufa-lépcsőkhöz. Információs táblák, padok, asztalok és tűzrakóhely teszik kellemessé a helyet, akár családdal vagy baráti társasággal érkezőknek is. Érdemes egy kicsit még tovább sétálnunk és a zöld jelzésen nyugatnak
|
Melegmányi völgy mésztufa-lépcsői ősszel |
fordulnunk, mert pár száz méter megtétele után a Petnyák-völgy, de talán a Mecsek legszebb zuhatagához érünk, az Ágnes-vízeséshez. Visszafelé a Nagy-mély-völgyön át sétálunk vissza a piros, majd a kék turistajelzést követve érünk az autónkhoz. Útközben érdemes egy rövid megállót tenni a Mély-völgyi kőfülkénél, a Kánya-forrásnál. Szint 200 méter le, majd fel, táv 5 km, menetidő körülbelül 2 óra.
|
Ágnes vízesés a mecseki Petnyák-völgyben |
Remélem sikerült kedvet teremteni egy kis hétvégi kiránduláshoz!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése