Összeszedtem pár kora tavaszi virágot, amiket én nagyon szeretek. Leginkább a Mecsek, illetve Dél-Dunántúlon fellelhető védett virágok kerültek a gyűjteménybe.
Kora tavaszi virágok |
Illatos hunyor: Abszolút a legkorábbi, itt délen a Mecsekben találkoztam már vele november végén is. Levelei sokáig zöldellnek, egészen a következő évi virágzásig.
Illatos hunyor (Helleborus odorus) |
Kikeleti hóvirág: Tömegesen virágzik, nagyon szeretem mikor megjelennek az első tövek, aztán pár nap múlva már tömegesen ellepik az erdő aljnövényzetét.
Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) |
Szártalan kankalin: A Mecsekben és a környéken csak az a fajta kankalin él természetes környezetben, ezért nem maradhatott ki a listámból.
Szártalan kankalin (Primula vulgaris) |
Nemes májvirág: Alapvetően nem tömeges előfordulású, viszont ott ahol van ott nem egy-két szál található. Apró kis kékes szirmai miatt könnyen észrevehető megtalálható a barna avarban.
Nemes májvirág (Anemone hepatica, korábban Hepatica nobilis) |
Ligeti csillagvirág: Ugyanaz igaz rá, mint a májvirágra, csak hatványozottabban. Azaz kevés helyen van, de ott nagyon sok. Ha rááll az ember szeme és jó helyen keresi, akkor megtalálni is könnyű.
Ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis) |
Leánykökörcsin: Az egyik nagy kedvencem, az első virágfotós próbálkozásaim főszereplője. Sziklagyepeken fordul elő, éjszakára becsukja szőrös szirmait, napsütésben, pedig kitárulkozik.
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) |
Kakasmandikó: A liliomfélék családjába tartozó virág legalább annyira szép, mint a neve. Régebben kutyafoggyökérnek is hívták, szerintem a kakasmandikó jobban passzol hozzá. sajnos a közeli erdőkben nem található, ezért nem minden évben találkozom vele, de minden alkalom nagy élmény.
Kakasmandikó (Erythronium dens-canis) |
Fekete kökörcsin: Félszáraz, meleg déli lejtők, gyepek vadvirága. Szerencsére a Mecsekben és a Villányi-hegységben is megtalálható.
Fekete kökörcsin (Pulsatilla pratensis subsp. nigricans) |
Tavaszi hérics: Ahol a kökörcsinek élnek ott találsz tavaszi héricset is. A lenti képen olybá tűnik, hogy nincs szára, pedig van, de ez egy március eleji kép, amikor is még csak elkezdte bontani a szirmait.
Tavaszi hérics (Adonis vernalis) |
Mocsári kockásliliom: A virágzata, a szára és a levelei is hihetetlen megjelenésűek. Olyan mintha ecsettel festették volna. Tényleg kockásak a szirmai és a levelei úgy kunkorodnak, mint a malac farka. Sajnos a fényképem nem tudja visszaadni, hogy milyen szép ez a virág.
Mocsári kockásliliom vagy kotuliliom (Fritillaria meleagris) |
Az összes felsorolt virág védett hazánkban, kérlek vigyázz rájuk! Csak az emlékeidben és a fotóidon hozd magaddal! Hidd el sokkal szebb a természetben, mint egy vázában, ahol pár nap és elhervad. Az erdőben a helye, hogy mások is megcsodálhassák.